Szukaj Pokaż menu

Superherosi w realu

109 903  
1330   34  
Mając do czynienia z filmowymi superherosami jak Spiderman czy Hulk, przywykliśmy widzieć ludzi obdarzonych specjalnymi umiejętnościami w świecie fikcji. Jednakże, ludzie obdarzeni różnymi, niespotykanymi darami istnieją naprawdę, w realnym świecie. Oto lista 10 najbardziej zadziwiających ludzi.

#1. Niewiarygodny umysł (Daniel Tammet)


Kliknij i zobacz więcej!

Daniel Paul Tammet jest brytyjskim sawantem autystycznym, obdarzonym ponadprzeciętnymi umiejętnościami matematycznymi, pamięcią sekwencyjną i umiejętnościami językowymi. Urodził się z wodzoną dziecięcą epilepsją. Przypisywanie różnym numerom kolorów, wydarzeń, czy kształtów jest udokumentowanym dowodem synestezji, ale specyfika i precyzyjność wyobraźni Tammeta są wyjątkowe. Według niego, każda liczba do 10000 włącznie ma przypisany niepowtarzalny kształt lub odczucie. Dzięki temu Tammet jest w stanie „widzieć” rezultaty obliczeń i „wyczuć” czy dana liczba jest pierwsza czy złożona. Przykładowo liczba 289 jest „wyjątkowo brzydka”, 333 – „wyjątkowo atrakcyjna”, a liczba „pi” jest piękna. Tammet nie tylko słownie określa swoje wizje, ale i tworzy obrazy, szczególnie akwarele, np. zobrazowanie liczby Pi. Tammet jest rekordzistą Europy recytowaniu z pamięci 22 514 cyfr liczby pi, co zajęło mu ponad pięć godzin. Posługuje się biegle wieloma językami: angielskim, francuskim, fińskim, niemieckim, hiszpańskim, litewskim, rumuńskim, estońskim, islandzkim, walijskim i esperanto. Szczególnie upodobał sobie język estoński, ze względu na bogactwo samogłosek. Stworzył swój własny język i nazwał go Mänti. Nowych języków uczy się w tempie nieosiągalnym dla żadnego śmiertelnika. By tego dowieść, podjął wyzwanie rzucone przez Channel Five, by nauczyć się języka islandzkiego w tydzień. Po siedmiu dniach pojawił się w islandzkiej telewizji rozmawiając płynnie z reporterami islandzkimi w ich rodzimym języku.

Kup pan zegarek

26 959  
155   9  
Zamiast inwestować w nieruchomości, kup sobie zegareczek. Cena zbliżona, a to że będziesz miał trudności w odczytaniu godziny to już szczegół...

Kliknij i zobacz więcej!

Jak powstawała wieża Eiffla

93 455  
873   17  
To niesamowite, ale wieża Eiffela w tym roku będzie obchodzić swoje 120 urodziny. Powstała z okazji wystawy światowej i po niej miała zostać rozebrana, jednak na jej szczycie powstało laboratorium meteorologiczne i to ją ocaliło. Zobacz jak powstawał ten symbol Francji, od rysunków Alexandre Gustave Eiffela, do budowy w 1887, aż po zakończenie jej w 1889 roku.
Co jeszcze mówi Wikipedia o wieży?

Kliknij i zobacz więcej!

Jej wysokość zmienia się o 18 cm w zależności od temperatury.



Pod wpływem wiatru wieża kołysze się na 6-7 cm.


Kliknij i zobacz więcej!


Cała konstrukcja wieży składa się z 18 038 części metalowych i około 2,5 mln nitów, jej całkowita masa, razem z betonowymi filarami wynosi około 10 000 ton. Nacisk wieży na podłoże wynosi 4,5 ton/m².


Kliknij i zobacz więcej!


Konstrukcja wsparta jest na czterech trapezoidalnych podstawach o boku 25 m każdy. Na wysokościach 58 m, 116 m i 273 m znajdują się tarasy widokowe. Zajmuje obszar o boku 125 m. Na sam szczyt wieży prowadzi 1665 stopni.


Kliknij i zobacz więcej!


W latach 1980-1985, została przeprowadzona renowacja, w wyniku której straciła na wadze 1 343 tony. Również wtedy zamocowano na wieży nowe oświetlenie składające się z 352 reflektorów, każdy po 1000 W, oświetlających wieżę w nocy. Oświetlenie zamontowane na samej wieży umożliwia zmienianie jej wyglądu po zmroku. 


Kliknij i zobacz więcej!


Jest to czynione w okresie świąt państwowych i Nowego Roku. Wieża bywa przyozdabiana małymi lampkami lub podświetlana we francuskie barwy państwowe.


Kliknij i zobacz więcej!


Kliknij i zobacz więcej!


Kliknij i zobacz więcej!




Co siedem lat, aby zapobiec korozji, wieża jest malowana, a do tego celu zużywa się 50-60 ton farby.


Kliknij i zobacz więcej!


Kliknij i zobacz więcej!


Wieża Eiffla utrzymywała status najwyższej budowli świata przez 40 lat, aż do 1929 roku, gdy w Nowym Jorku wzniesiono Chrysler Building.


Kliknij i zobacz więcej!


Na budowę wieży przeznaczono 7,8 mln franków, czyli ok. 65 mln dzisiejszych złotych, z czego ok. 75% zwróciło się już w ciągu pierwszych 5 miesięcy (do końca roku, w którym zakończono budowę) od otwarcia wieży dla turystów.


Kliknij i zobacz więcej!


 Dodatkowe zyski były czerpane ze sprzedaży małych figurek w kształcie wieży. Od momentu otwarcia wieżę zwiedziło ponad 200 milionów osób.


Kliknij i zobacz więcej!


Kliknij i zobacz więcej!


Kliknij i zobacz więcej!


Kliknij i zobacz więcej!


Kliknij i zobacz więcej!



Kliknij i zobacz więcej!


W sumie co nam szkodzi, może by u nas postanowić jakąś fajną wieżę? Taką na miarę naszych możliwości potrzeb, taką którą powiemy - oto nasz wieża i to nie jest nasz ostatnie słowo! Też się zwróci... jak nie rozkradną podczas budowy.

873
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Kup pan zegarek
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Historia milionerki, która nie opuszczała pokoju hotelowego
Przejdź do artykułu Kup pan zegarek
Przejdź do artykułu 12 faktów o pasie cnoty. Rzeczywistość była dość brutalna
Przejdź do artykułu Żelazny Alien i inne rzeźby
Przejdź do artykułu Kiedy wychodzisz za mąż po 30. – Demotywatory
Przejdź do artykułu Największe warzywa na świecie
Przejdź do artykułu Faktopedia – Wyjątkowe wkładki do butów
Przejdź do artykułu Żelazny Alien i inne rzeźby
Przejdź do artykułu Najmniejsza dziewczynka na świecie

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą