Szukaj Pokaż menu

Jak to jest zrobione? II

171 033  
735   41  
Przyzwyczailiśmy się oglądać produkty w ich finalnym kształcie, ale mało kto zastanawia się, jak zostały wytworzone. W obecnych czasach pracę rąk ludzkich zastępują maszyny i produkcja większości towarów odbywa się przy ich pomocy.

#1. Jak się robi ciastka z dżemem

5 kobiet, które postanowiły zarobić na swoim dziewictwie

152 186  
179   59  
Niektórzy tytułują je mianem bizneswoman XXI w., dla innych nie różnią się one niczym od pospolitych ladacznic. Wszystko przez to, że postanowiły uczynić "towar" z tego, czym szczyciły się średniowieczne dziewice - zdecydowały się po prostu opylić swoją cnotę i... niektórym się to udało.

#1. Elizabeth Raine

12 potraw zakazanych w USA

156 691  
374   52  
Zapewne zauważyliście, że nasz bratni kraj zza oceanu wszędzie przedstawia się jako kraina wolności i równych praw dla wszystkich. Może i da się tam kupić karabinek kałasznikowa i dziesiątki innych pukawek, ale za to nigdy (teoretycznie) nie pozwolą wam nasycić żołądka niektórymi potrawami.

#1. Konina

W większości stanów jedzenie koniny jest dozwolone, ale zabicie konia w celu zjedzenia go już nie. Przynajmniej w teorii, ponieważ istnieją w USA ubojnie eksportujące koninę do innych krajów. W 2010 roku Kongres przedłużył ustawowy okres ochrony dzikich koni i osłów.

#2. Ryba Fugu



Przyrządzać i sprzedawać tej ryby bez pozwolenia nie wolno ani w USA, ani w UE. Wszystko przez to, że jej łuski i organy wewnętrzne zawierają trującą tetrodoksynę, która prowadzi do uduszenia. Fugu cieszy się wielką popularnością w Japonii, ale większość sprzedawanych okazów zawiera bardzo małą ilość trucizny. Całkowicie zabronione jest wprowadzanie do obrotu najbardziej trującej części ryby – wątroby. Po kilku przypadkach śmiertelnych (bezdomni zjadali wątroby wyrzucane do koszów na śmieci) restauracje zobowiązano do przechowywania trujących organów w specjalnych pojemnikach.

#3. Płetwa rekina


Pozyskiwanie płetw rekina zostało zabronione po tym, jak stwierdzono, że wypuszczone do wody okaleczone zwierzę nie jest w stanie efektywnie pływać i polować, przez co szybko umiera. Samo danie przyrządzone z płetwy jest uważane za luksusowe i można je spożywać legalnie.

#4. Sebates


Sprzedaż ryb z rodzaju Sebates w celach zarobkowych jest zabroniona we wszystkich stanach oprócz Missisipi. Zakaz wprowadzono w 1986 roku, by ochronić kurczącą się populację tych zwierząt. Spadek liczebności ryb był wywołany nagłym wzrostem popytu na nie wśród Amerykanów.

#5. Ortolan


Wwóz tego sympatycznego ptaszka do USA jest zabroniony i uważany za przestępstwo. W Europie natomiast nie wolno na niego polować, co ma pomóc odrodzeniu populacji. Skąd problemy z liczebnością ortolanów? Otóż francuscy smakosze bardzo polubili jego smak i w przyrządzaniu go wykazywali się okrucieństwem mogącym równać się z tym okazywanym podczas obrony Francji przed Niemcami. Ptakowi wydłubywano oczy, wsadzano do klatki i tuczono na siłę, by urósł do niebotycznych rozmiarów. Potem topiono go w koniaku, smażono i podawano w całości na stół.

#6. Casu marzu


To tradycyjny przysmak z Sardynii uzyskiwanego z sera Pecorino. W procesie przygotowania doprowadza się go do stanu gnicia wywołanego przez larwy muchy serowej. Larwy te przyśpieszają proces rozpadu tłuszczy, dzięki czemu ser staje się miękki. Amatorom tego przysmaku zaleca się zamykanie oczu podczas konsumpcji, gdyż larwy potrafią skakać nawet na wysokość 15 centymetrów. Tak, ser je się zazwyczaj z wkładką mięsną...

#7. Haggis


Ta szkocka potrawa była zakazana w USA, gdyż składała się z płuc barana. Serce, wątrobę i barani żołądek, które również wchodziły w skład potrawy, amerykańskie władze uznały za nadające się do spożycia.

#8. Foie gras (pasztet strasburski)


Rarytas przygotowywany z wątroby kaczki lub gęsi był towarem zakazanym w Chicago od 2006 do 2008 roku, ponieważ władze miejskie uznały proces jego przygotowania za niehumanitarny. Podobnie jak w przypadku potrawy z ortolana, kaczkę na siłę tuczono kukurydzianym pure na jakieś 8 dni przed ubojem. W 2012 roku stan Kalifornia zakazał tego typu praktyk.

#9. Tort ze świńskiej krwi


Przysmak z Tajwanu – składa się z podanej na patyku mieszanki ryżu i świńskiej krwi. W USA uważany za antysanitarny.

#10. Niepasteryzowane mleko


Ponad 20 stanów zakazuje sprzedaży surowego mleka. Do początku XIX wieku, czyli do momentu wprowadzenia technologii pasteryzacji, niepasteryzowane mleko było jednym z głównych składników codziennej diety milionów ludzi. Zakaz spożywania surowego mleka ma na celu ochronę ludności przed groźnymi bakteriami. Zwolennicy niepasteryzowanego mleka twierdzą, że przestrzeganie odpowiednich standardów pozwala otrzymywać całkowicie bezpieczne dla zdrowia mleko.

#11. Absynt


Absynt był zakazany w USA już na początku XX wieku, a od 1997 roku można go wwozić do kraju jedynie pod kontrolą Nadzoru Sanitarnego Produktów Spożywczych. Powodem tego jest piołun, z którego otrzymywano trunek. Znalezienie prawdziwego absyntu jest w naszych czasach nie lada wyczynem…

#12. Bligia pospolita


Z powodu swoich trujących właściwości rośliny tej nie wolno ani hodować, ani przywozić do USA. Jej niedojrzałe owoce zawierają hipoglicynę mogącą wywołać wymioty, a nawet śmierć.
374
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu 5 kobiet, które postanowiły zarobić na swoim dziewictwie
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Kiedy wychodzisz za mąż po 30. – Demotywatory
Przejdź do artykułu Nieprawdopodobne historie spadkowe
Przejdź do artykułu Perfidny trolling komputerowy
Przejdź do artykułu Duchy na XIX-wiecznych fotografiach
Przejdź do artykułu Polska to nie kraj, to stan umysłu – Kazik Staszewski pokazał mamę
Przejdź do artykułu 10 tweetów, przez które ich autorzy wylecieli z pracy
Przejdź do artykułu Ludzie, którzy mieli niesamowitego farta
Przejdź do artykułu Dosyć! Zwijamy się i przenosimy na koniec świata. Też możesz dołączyć
Przejdź do artykułu 25 rzekomych faktów, które okazały się nieprawdą

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą