Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Biblioteki nie muszą być nudne - oto 5 najpiękniejszych przykładów

44 499  
143   32  
Przy klasztorach od zawsze powstawały biblioteki. Mnisi jako nieliczni potrafili czytać, przepisywali starannie treść ksiąg i gromadzili książki (nie tylko) teologiczne. Wielcy artyści tamtych czasów ozdabiali freskami, arrasami i malowidłami ściany i sufity specjalnie zaprojektowanych bibliotek. Wiem, że dla niektórych biblioteki to nuda, ale w tych można spędzić kilka godzin podziwiając architekturę, freski i oczywiście stare manuskrypty.

#1. Biblioteka opactwa św. Galla w Szwajcarii

Ta biblioteka jest bez wątpienia najpiękniejszą biblioteką na świecie. Jest również jedną z najstarszych i najważniejszych bibliotek klasztornych na świecie (powstała w 612 roku). W swoich zbiorach przechowuje 2100 rękopisów datowanych od VIII do XV wieku, 1650 inkunabułów (powstałych przed 1500 rokiem) i starodruków. Możesz wybrać książkę spośród 170 000 woluminów, ale książki sprzed 1900 roku można czytać jedynie na miejscu. Aby udostępnić szerszemu gronu dostęp do najstarszych zbiorów biblioteki, w latach 90. stworzono wirtualną bibliotekę, w której umieszczono 541 rękopisów w wersji elektronicznej.

#2. Biblioteka na Strahowie, Czechy


W tej zapierającej dech w piersiach bibliotece możesz znaleźć ponad 200 000 książek, z czego 3000 to oryginalne manuskrypty. Jest ona częścią klasztoru norbertanów. W Sali Teologicznej można zobaczyć 18 000 tomów literatury teologicznej, w tym kilka tysięcy wydań Biblii w różnych językach. Sala Filozoficzna wypełniona jest książkami z dziedzin takich jak filozofia, matematyka, astronomia, poezja, sztuka i inne. Najwyższe rzędy książek w szafach są dostępne jedynie z galerii, do której prowadzą ukryte spiralne schody, zamaskowane zasłonami imitującymi grzbiety książek. W sali tej możesz na własne oczy zobaczyć dzieło Kopernika „O obrotach sfer niebieskich” z 1543 roku.

#3. Benedyktyńska biblioteka w Admont


Zbudowana w 1776 roku biblioteka ma 70 metrów długości, 14 szerokości i 13 wysokości, co sprawia, że jest największą biblioteką klasztorną na świecie. Biblioteka ozdobiona jest iluzjonistycznymi malowidłami i rzeźbami stanowiącymi alegorię nauk. Sufit ozdobiony jest freskami przestawiającymi otwarte niebo, na tle którego odgrywają się rozmaite sceny. Ich tematem jest związek religii, nauki i sztuki, ukazany przez namalowane na suficie ludzkie postaci. Zbiory biblioteczne zawierają około 200 tys. tomów, w tym 530 inkunabułów i ponad 1400 rękopisów (najstarsze pochodzą z VIII wieku). Austriacy uważają tę bibliotekę za ósmy cud świata.

#4. Escorial, Hiszpania


Escorial to kompleks klasztorno- pałacowo- biblioteczny zbudowany z szarego granitu w stylu późnego renesansu. Budowa rozpoczęła się w 1563 a zakończyła w 1584. Za założenie biblioteki możemy podziękować Filipowi II, który nakazał umieścić w niej jak najwięcej książek z każdej dziedziny. Filip jak i jego następcy oprócz książek gromadzili w budynku mapy, przyrządy naukowe i różne dzieła sztuki. Dlatego też, oprócz starych woluminów turyści mogą podziwiać dzieła artystów takich jak Hieronim Bosch, Rogier van der Weyden, Titian, Diego Velazquez czy Antoon van Dyck, którzy to mistrzowi ozdobili ściany i sufity biblioteki przepięknymi obrazami i freskami.

#5. Opactwo Wiblingen, Niemcy


Ukończona w 1744 roku biblioteka znajduje się w północnym skrzydle opactwa Wiblingen. Jej wnętrze uważane jest za najpiękniejszy przykład architektury rokoko. Piękne freski i mnóstwo kolumienek dodaje lekkości wnętrzu. Znajduje się w niej wiele posagów i malowideł reprezentujących „skarby mądrości i nauki”. Nad wejściem do biblioteki widnieje napis “In quo omnes thesauri sapientiae et scientiae”.

Źródła: 1 | 2 | 3 | 4 | 5
3

Oglądany: 44499x | Komentarzy: 32 | Okejek: 143 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

19.04

18.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało