Szukaj Pokaż menu

Gdy marzenia przejdą do rzeczywistości, czyli niesamowite fotomontaże 19-letniego Turka

41 129  
146   12  
Murat Akyol mieszka w Mardin w Turcji. Murat lubi sztukę i chce opowiadać ludziom o swoich marzeniach poprzez tworzenie obrazów. Jednak nie maluje ich, a jako narzędzia używa Photoshopa.

Kanada to taki dziwny kraj

155 302  
725   37  
W Stanach można się czasem spotkać z przekonaniem, że Polska to taki dziwny kraj, w którym po ulicach chodzą niedźwiedzie polarne. Nawet gdyby tak było, to nie wiedzą, że po drugiej stronie granicy mają kraj, w którym niedźwiedzie... latają.

#1. Wiesz, że jest zimno... kiedy automaty biletowe noszą kurtki

7 ciekawostek z pogranicza gier komputerowych i prawdziwego życia

157 358  
569   45  
Mówią, że życie to najlepsza z gier komputerowych - świetna grafika, ciekawa fabuła, setki wątków i tysiące postaci. Tylko jakoś tak trudno cofnąć się do wcześniej zapisanego stanu... Zatem przyjrzyjmy się grom komputerowym - ale "od zewnątrz".

#1.

W 2003 roku jeden z germańskich hakerów zdołał włamać się na serwery firmy Valve Corporation i wykraść kod źródłowy do Half-Life 2. Potem miało być jak w filmie - drobny szantaż i miliony za zwrot. Wyszło jak w innym filmie - "chcieliście wydymać Freda, to teraz Fred wydyma was". Dyrektor Valve, Gabe Newell, postanowił zwabić hakera do Ameryki pod pretekstem chęci zatrudnienia jako eksperta od bezpieczeństwa. Wysłał mu bilet lotniczy i zamówił limuzynę - z asystą agentów FBI mających go aresztować. I numer powiódłby się w 100% gdyby nie to, że pismo zwęszyli Niemcy, którzy aresztowali przedsiębiorczego hakera jeszcze na własnej ziemi.

#2.


W czerwcu 2000 roku wydano pierwszą część serii Deus Ex. Jedna z misji rozgrywa się na terenie Nowego Jorku, w którego scenerii przeniesionej na ekrany komputerów zabrakło... wieżowców World Trade Center. Czy przypadkowo - tego do końca nie wiadomo. Twórcy gry w każdym razie usprawiedliwiali brak scenariuszem gry, z którego miało wynikać, że wcześniej wieże zostały zburzone w zamachu terrorystycznym. Słowo ciałem się stało, można by rzec, nieco później...

#3.


Lokowanie produktu na najwyższym szczeblu nachalności. Barack Obama, wówczas kandydat na prezydenta Stanów Zjednoczonych, wykupił billboard w... Burnout: Paradise. Podczas wyścigów można było natknąć się na wykrzywioną twarz Obamy, namawiającą do oddania głosów. Skoro przykład poszedł z zachodu, to nie zdziwmy się jeśli w następnej części Wiedźmina ujrzymy facjatę "antystystemowego Rysia Petru". W końcu i tak już jest wszędzie...

#4.


Niejaki Jack Thompson, były prawnik raczył wysłać list do Billa Gatesa, w którym to liście oskarżał Microsoft o wywołanie masakry w Virginia Tech - do czego według Thompsona miała przyczynić się gra Counter-Strike. I nie miało większego znaczenia, że Microsoftu z popularnym CS-em nie łączy absolutnie nic. To zresztą nie był jedyny podobny występ Thompsona. Za kolejne wyssane z palca oskarżenia - tym razem pod adresem twórców Grand Theft Auto - Thompson został ukarany grzywną w wysokości 100 tys. dolarów. Cóż, teraz wiadomo dlaczego to tylko >>były<< prawnik.

#5.


A propos GTA... To jedna z tych gier, o których słyszeli w dużej mierze nawet ci, którzy nigdy z żadną grą nie mieli do czynienia. I wszyscy oni mają na jej temat wyrobione zdanie - oczywiście tak negatywne jak to tylko możliwe. Kiedy więc w prasie pojawiały się kolejne artykuły odsądzające nową część GTA od czci i wiary, fani byli oburzeni. Dyrektorzy Rockstar natomiast... wzajemnie sobie gratulowali. To oni bowiem sponsorowali niemałą część artykułów o Grand Theft Auto, po to by zwiększyć rozgłos i kontrowersje wokół gry, a tym samym lawinowo zwiększyć sprzedaż. Podziałało.

#6.


Często mówi się o tym, jaki to gry komputerowe mają zły wpływ na dzieci i młodzież, wywołując agresję i różne głupie zachowania - jak choćby skoki z balkonu, "bo przecież w grze dało się latać". Tymczasem dorośli nie są wcale lepsi, czego przykład dał niejaki Mark Bradford, 46-latek z Plymouth w Anglii. Bradford, nałogowy gracz w Call of Duty, spotkał na swojej drodze zbyt trudnego przeciwnika, który raz za razem pozbawiał go życia.

Traf chciał, że owym przeciwnikiem było 13-letnie dziecko. Bradford zaczaił się na nie w prawdziwym świecie i gdyby nie interwencja matki, prawdopodobnie sprałby je na kwaśne jabłko. "Grałem cały dzień, a on zabijał mnie i zabijał i nie chciał się zamknąć", 46-latek tłumaczył potem policji. Cóż, dzieciaki bywają okrutne.

#7.


Człowiek się stara, a wychodzi jak zwykle - twórcy World of Warcraft nieźle namieszali, wypuszczając w 2005 roku łatkę dodającą "instancję" o nośnej nazwie Zul'Gurub. Zadaniem, które każdy z graczy miał wykonać na własny rachunek, było pokonanie bossa Hakkara. Niemilec ten rzucał jednak zaklęcie - "Corrupted Blood" - wywołujące chorobę osłabiającą gracza. Choroba była zakaźna - rozprzestrzeniała się także na pozostałych, znajdujących się w pobliżu graczy. Po pokonaniu bossa skutki choroby powinny były ustąpić. Powinny... ale wskutek błędu programistów nie ustępowały.

Zarażeni gracze teleportowali się do innych miejsc, wchodzili w interakcje z innymi postaciami i... wywoływali pandemię. Liczebność graczy, zwłaszcza tych słabszych, na niższych poziomach, została znacznie zmniejszona - zarażeń dokonywano przypadkiem i celowo, niemal natychmiast znaleźli się terroryści, którzy celowo zarażali się od Hakkara, by następnie roznosić zarazki po reszcie świata. Rozmiary paniki były ogromne.

I cóż z tego, że twórcy jakiejś gry walnęli babola, można by zapytać. A to, że symulacja epidemii była tak realistyczna, że posłużyła badaczom - epidemiologom i antyterrorystom - do analizy potencjalnego rozprzestrzeniania się zarazków w prawdziwym świecie. Przypadek World of Warcraft po dziś dzień służy wręcz za modelowy wzór zarazy obejmującej znaczną część społeczeństwa.

Źródła: 1, 2, 3
569
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Kanada to taki dziwny kraj
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Martin A. Couney uratował tysiące dzieci, bo nie wiedział, że to niemożliwe
Przejdź do artykułu 10 innowacji, które zmieniły gry wideo
Przejdź do artykułu Najlepsze miejsca na spędzenie udanego urlopu
Przejdź do artykułu Sposoby na mniej i bardziej hardkorowe spożywanie alkoholu
Przejdź do artykułu Oczekiwania kontra rzeczywistość VIII - największa profanacja pizzy
Przejdź do artykułu 20 ciekawostek ze świata gier komputerowych
Przejdź do artykułu Czasami mniej znaczy lepiej, czyli przykłady świetnego designu
Przejdź do artykułu Akwarium z meduzami - gwarantowany sposób na zrobienie wrażenia na gościach
Przejdź do artykułu 10 klasycznych gier, przez które ludzkość zmarnowała miliony godzin

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą