STRAJK W WYŻSZYCH ZAKŁADACH NAUKOWYCH WARSZAWY.

Dymisye rektorów uniwersytetu i politechniki.
Warszawa, 8 maja.
Jak wiadomo, w związku z aresztowaniem i pobiciem kilku studentów uniwersytetu warszawskiego i politechniki w dniach 1 i 3 maja przez policyę niemiecką — odbyły się wiece akademickie, na których domagano się uwolnienia aresztowanych i proklamowano strajk manifestacyjny. Młodzież akademicka występuje solidarnie. Dnia 5 maja bezrobocie ogarnęło: uniwersytet, politechnikę, wyższe kursa handlowe, wyższe kursa naukowe, oraz wyższe kursa dla urzędników.

W auli uniwersyteckiej odbył się wiec młodzieży akademickiej, na którym uchwalono zwrócić się do Senatu akademickiego, aby ten ze swej strony wystąpił z interwencyą o uwolnienie aresztowanych. Aby nadać całej akcyj akt jednolity, wyłoniły wszystkie grupy idee, mające swych reprezentantów wśród organizacyi akademickich, specyalną komisyę, która w imieniu ogółu występuje. Dodać, należy, że bezrobocie popierają również studenci nacyonaliści-żydzi

Wydana przez młodzież akademicką, odezwa opiewa, że, koledzy domagają się natychmiastowego uwolnienia aresztowanych.

O ile żądania te nie będą uwzględnione — młodzież nie przystąpi do pracy.

Studenci politechniki postanowili nie wnosić czesnego dopóty, dopóki aresztowani nie będą uwolnieni.

W dniu 6 maja studenci wyższych szkół urządzili pochód manifestacyjny przez Aleje Jerozolimskie. Pochód odbył się w zupełnym spokoju, w związku z wypadkami teraz rektor uniw. dr Brudziński zawiadomił władze, że wnosi dymisye ze stanowiska rektorskiego. Uczynił to również rektor politechniki.

Senat uniwersytetu powziął uchwałę, iż profesorowie pozostaną na stanowisku — o ile uniwersytet uniezależniony zostanie od władz okupacyjnych. Imieniem Rady Stanu prowadzi w sprawie zajść rokowania z władzami niemieckiemi dyr. wydz. ośw. Mikułowski-Pomorski, a imieniem miasta ks. Lubomirski.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 12-05-1917

https://100lattemu.pl/