KOLONIE NIEMIECKIE W AFRYCE.

Z południowo-zachodniej Afryki dowiadują się pisma szwedzkie, iż tamtejszy ekonomiczny stan posiadania niemieckiego w ciągu wojny światowej nie tylko się nie zmniejszył, lecz przeciwnie jeszcze powiększył i udoskonalił. Szczególnie pod względem nowych linii kolejowych Niemcy zrobili tam duże i bardzo ważne postępy przez co uzyskali nowe placówki dla swej polityki gospodarczej.

ŚWIETNA GOSPODARKA WOJENNA WĘGIER.

Madziarskie pismo »Az Ujszak« wyraża radość z tego powodu. że Węgry zdołały podczas wolny utrzymać swoją gospodarkę krajowa na stosunkowo wysokim poziomie. Pod względem ekonomicznym kraj ten rozwija się od wybuchu wojny jeszcze hardziej niż przed wojna. Cały szereg nowych wielkich fabryk i innych przedsiębiorstw przemysłowych świadczy o wzroście kapitałów, jako zaś coraz liczniejszy napływ gości zagranicznych jest dowodem znacznego bogactwa żywności i środków gospodarczych. W każdym razie mogą Węgry być zadowolone z dotychczasowego przebiegu wojny.

WZROST WYWOZU Z BRAZYLII.

Do »Nieuwe Rotterdarnsche Courrant« komunikują z Brazylii, iż wywóz tamtejszy od początku wojny wzrósł o całych 4500 proc. Ten olbrzymi wprost wzrost wywozu świadczy, iż Brazylii zawsze chodziło we wszelkich machinacyach wojennych raczej o interes i handel, niźli o program lub ideę.

Dziennik Śląski, 11-06-1918

APETYCZNE CYGARA.

W Warszawie skazany został na sześć tygodni więzienia niejaki Jojne Gichermann, „fabrykant” ersatzów cygar. „Ersatze” jego składały się, jak stwierdzili na rozprawie rzeczoznawcy, z jednego liścia tytoniu, stanowiącego zewnętrzną powłokę „cygara” z warstwy papieru i... z nawozu.

Ziemia Lubelska, 11-06-1918

100lattemu.pl